powikłania

powikłania

PDFdruk

O cukrzycy Przegląd

Główną przyczyną przewlekłych powikłań cukrzycy – utrata małych naczyń krwionośnych i obwodowego układu nerwowego. Przez nadmiar cukru we krwi cierpi ścian naczyń i nerwów;ich penetracji, glukozę przekształca się do substancji, które są toksyczne dla tych tkankach.W rezultacie, są zmiany, które zakłócają normalną pracę organizmu, która ma wiele małych naczyń krwionośnych i zakończeń nerwowych. Jeżeli pacjent nie utrzymuje poziom cukru we krwi w obrębie dopuszczalnych wartości (6,7-8,0 mmol / l), późne powikłania cukrzycy nie powstają.

To nie jest kojąca formuła, ale rzeczywistością potwierdzone przez wielu przykładów: wielu pacjentów udaje się uniknąć powikłań cukrzycy poprzez kompensację.

Jednym z pierwszych lekarzy, nawet w latach dwudziestych, który zwrócił uwagę na kluczową rolę rekompensaty była amerykańska Elliott Joslin. On, przewidując kolejne najnowszych odkryć w medycynie, wierzył, że to rekompensata – ostatecznym celem leczenia cukrzycy. W naszych czasach w Stanach Zjednoczonych Fundusz Joslin powołał specjalny medal z napisem „Victory” ( „Victory”), który został podany do pacjenta z cukrzycą, który żył trzydzieści lat bez komplikacji. Tak, to jest możliwe!

Ale wracając do naszego głównego tematu. mała sieć naczyń krwionośnych jest najbardziej rozwinięty w siatkówce i nerek oraz zakończenia nerwowe są odpowiednie dla wszystkich organów (w tym – do serca i mózgu), ale przede wszystkim wiele z nich w nogach – i to właśnie te części ciała najbardziej podatne na powikłania cukrzycy. Pierwszy cierpieć oczy, nerki i stopy, ale do czynienia z tymi problemami, musimy nauczyć się kilku pojęć medycznych. W powikłań opisujących stosuje się następującą terminologię: słowo „cukrzycowej”, a następnie nazwa organu, w którym obserwuje się naruszenia, plus zakończenie „Patiala” – innymi słowy, patologii lub zaburzenia.

 • Angiopatii cukrzycowej – ogólny termin oznaczający zaburzeń naczyniowych z powodu cukrzycy ( „Angio” oznacza „pojemnik”).
 • Nefropatia – klęska małych naczyń w nerkach ( „nefros” – nerki).
 • Polineuropatia – Uszkodzenie nerwów obwodowych w dowolnej części ciała
 • Stopy cukrzycowej – ze względu na cukrzycę rozwijają zmian skórnych, zmian w stawach i zakończeń nerwowych (niekoniecznie wrzodów) w dolnych kończyn; pierwszym objawem stopy – częściowa utrata wrażliwości).
 • Aavtonomnaya neuropatia – zmiana nerw określonego narządu (np serca, co prowadzi do tachykardia).

Spośród powyżej najogólniej angiopatii cukrzycowej tzw uszkodzenie naczynia małe (mikroangiopatii cukrzycowa).

W przeciwieństwie do ostrych powikłań cukrzycowych nie rozwijają przewlekłe minut, a nie dni, ale przez miesiące, lata, dekady. Powodem, dla nich, jak wspomniano powyżej, tym samym: podwyższony poziom cukru we krwi. Tak więc, jeśli cukrzyca jest dobrze kompensowane przez rozwój przewlekłych powikłań można opóźnić lub zapobiec prawie;„Prawie” w tym sensie, że porażka z małych i dużych naczyń krwionośnych i tak następuje wraz z wiekiem i nawet doskonale płatnych cukrzycy dodać coś do niego. Naszym problemem jest to: że to „dodatek” był najmniej istotny.

Przypomnijmy, że oprócz cukrzycy (dokładniej – wysoki poziom cukru we krwi), na choroby naczyń, „praca” cholesterol, palenie. Cholesterol osadza się na ścianach naczyń krwionośnych i spowalnia przepływ krwi na początku, a następnie zatkać naczynia krwionośne – to w rzeczywistości, jest nazywany miażdżycy. W konsekwencji, u pacjenta z cukrzycą statków pod podwójną presją, gdy palacz z cukrzycą – potrójne. W tym przypadku efekt palenia w przybliżeniu taka sama jak z wartościami stężenia glukozy we krwi.

Aby skończyć z cholesterolem, możemy zauważyć, że nie wszyscy pacjenci z podwyższonym poziomem cholesterolu; częściej obserwuje się u chorych na cukrzycę typu II.Liczba ta powinna być sprawdzana raz w roku, a jeśli poziom cholesterolu jest wysoki, dieta jest skomplikowana – konieczne jest wyeliminowanie tłuszczów zwierzęcych (masło, smalec, śmietana, sery tłuste, jaja). Istnieją leki na obniżenie cholesterolu (Zocor, Lipantil, Mevacor i innych), ale środki te są ważne tylko w okresie, w którym są one odbierane. Oczywiście, można zabrać je cały czas, ale te leki są drogie: miesięczny kurs oboydetsyaprimerno 220 rubli. Więc sam zdecydować: palić, czy nie palić, jeść czy nie jeść tłuszczu.

Tak negatywny wpływ na cukrzycę lub że nasze ciała?

Cukrzyca wpływa negatywnie wpływają silnie na niektórych narządów i występują u mniej niż inni.

 • Oczy – w cukrzycy dotyczy siatkówki, cukrzyca może powodować zaćmy (katarakty) i ślepotę (siatkówki zmianami).
 • Nos, gardło, uszy cierpią na cukrzycę mniej prawdopodobne.
 • Zęby – wszystkie choroby jamy ustnej, w tym choroby przyzębia, wrzodziejące zapalenie jamy ustnej, zapalenie dziąseł, opracował zwiększone tempo spowodowane niedoborem zaopatrzenia w krew; możliwe rozluźnienie i wczesna utrata zdrowych zębów. Istnieją przypadki, gdy cukrzyca jest precyzyjnie wykryć w gabinecie stomatologicznym, gdzie pacjent przychodzi skarży się na opuchnięte dziąsła i chwiejnych zębów.
 • cukrzyca infestation – serce; zmiany mięśnia sercowego, zmian w naczyniach na skutek wysokiego poziomu cholesterolu prowadzić do choroby tętnic wieńcowych (brak przepływu krwi). Ponadto, uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego powoduje autonomicznej neuropatii serce, które przejawia się jako zwiększenie częstości akcji serca (tachykardia).
 • Światło – bezpośrednio z cukrzycą nie cierpi, ale, ponieważ odporność korpusu jest obniżona, osoby z cukrzycą mogą występować gruźlica płuc – w wyniku infekcji lub aktywacji utajonego ognisk choroby.
 • Żołądka i jelit – ich cukrzyca wpływa na część. Po pierwsze, nie jest enteropatia z cukrzycą, w wyniku rozszerzania się żołądka i słabej regulacji trawienia, zaparcia i biegunki; Po drugie, zdarza się to bardzo rzadko i poważne komplikacje związane z zaburzeniami neurologicznymi – niedowład zwieracza (wynik – kału). Występowanie chorobie wrzodowej cukrzycy nie inicjuje.
 • Wątroba – Słabe zarządzanie cukrzyca naruszone jej normalne funkcjonowanie wątroby wzrasta.
 • Nerek – bezpośrednio wpływa na cukrzycę, prowadzi do nefropatii cukrzycowej (dalej – tylko nefropatia).
 • Gruczoł krokowy – cukrzyca nie jest naruszona.
 • Pęcherz – pojawienie się cukrzycy nie wpływa na kamienie, ale przyczynia się do infekcji pęcherza. Z powodu zaburzeń układu nerwowego związane z cukrzycą może być pośrednią przyczyną atonia zwieracza moczu (wynik – nietrzymania moczu).
 • reprodukcyjne funkcje systemu są hamowane w cukrzycy; u mężczyzn powoduje impotencję (i medium – traktowane oraz organiczne – nie), kobiety mogą być samorzutne poronienia, przedwczesny poród, wewnątrzmaciczną śmiercią płodu. Powody są takie same – wysoki poziom glukozy we krwi.
 • Proces ciąży i porodu u kobiet z cukrzycą są bardzo skomplikowane. Kobiety w ciąży cierpiące na cukrzycę, musi być obowiązkowy monitoring dwóch ekspertów – endokrynologa i położnik; Ponadto trzeba self siedem razy dziennie, za pomocą glukometru (cukru we krwi powinno być utrzymane na tym samym poziomie jak u zdrowych osób).
 • Nogi i stopy – cierpi z powodu cukrzycy zmian naczyniowych i nerwów. Możliwy wynik – owrzodzeń troficznych, zgorzel, utrata kończyn. Ponadto, stopy i paznokcie podatne na choroby grzybowe.
 • Spoiny są w większym stopniu, niż zdrowa osoba narażona na procesach, takich jak odkładanie się soli; Ponadto, nie może być zmian cukrzycowych w stawach.
 • Układ nerwowy – z pewnością cierpi na cukrzycę ze względu na wysoki poziom cukru we krwi i braku dopływu krwi.
 • Układ krążenia – bezpośrednio dotkniętych cukrzycą, co z kolei wyzwala wszystkich chorób wymienionych powyżej. Ciśnienie krwi jest zwykle podwyższona u pacjentów z cukrzycą. Należy pamiętać, że dodatkowym czynnikiem stymulującym cukrzycowej uszkodzenie naczyń krwionośnych, jest palenie.

Tak, widziałem dla siebie, że cukrzyca jest tak poważne naruszenie funkcji ludzkiego ciała, jego długoterminowe skutki w najlepszym przypadku nieprzyjemne, a co gorsza – są zabójcze.

Ale między tymi dwiema kategoriami, jest coś pomiędzy, ale również bardzo tragiczne: utrata wzroku, nogi, choroby nerek. Albo jak tragicznym trójkącie, który jest pacjentem cierpiącym zarówno cukrzycy, otyłości i nadciśnienia tętniczego. Naprawdę powinien starać się zrekompensować ich cukrzyca, stracić zbędne kilogramy, dieta, rzucenie palenia, nie bój insuliny, strzykawki i hipoglikemii! W rezultacie, można zaoszczędzić co można jeszcze uratować, a nie stworzony nieważne i może żyć nnormalno. choć z pewnymi ograniczeniami. Inną alternatywą jest bardzo nieprzyjemne, aw niektórych przypadkach – jest nie do zniesienia.

Na szczęście, cukrzyca nie inicjuje raka i racjonalnej diety przyczepność, zaprzestanie palenia tytoniu, regularne spożycie witamin i minerałów, nawet wśród osób z niższą przypadków raka yuiabetom. Osoby z cukrzycą często dożyć sędziwego wieku, a badania statystyczne tego problemu w przyszłości może doprowadzić do bardzo optymistycznych wyników: Nie zapominajmy, że nowoczesne insuliny i urządzenia sterujące cukrzyca nie pojawił się tak dawno temu, dwadzieścia lat temu, co oznacza, że ​​są one istotny wpływ życiu tych pacjentów z IDDM, który jest teraz mniej niż czterdzieści lat.